Greqia optimiste rreth bisedimeve me Turqinë, por nuk do të diskutojë sovranitetin

micotaqis 1100x620

Greqia do t’i afrohet bisedimeve me Turqinë javën tjetër mbi pretendimet e tyre të diskutueshme territoriale në një frymë shpresëdhënëse, por nuk do të diskutojë çështje që i konsideron si të drejta sovrane, tha të mërkurën kryeministri, Kyriakos Mitsotakis.

Deklarata e kreut të qeverisë greke u bë përpara votimit parlamentar mbi projektligjin që shtrin ujërat territoriale perëndimore të Greqisë me Shqipërinë në 12 milje detare nga gjashtë aktualisht, para se aleatët e NATO-s Greqia dhe Turqia të rinisin bisedimet eksploruese mbi pretendimet e diskutueshme detare në Egje.

Bisedimet do të fillojnë në Stamboll më 25 janar, pas një pauze 4-vjeçare. “Ne do të marrim pjesë me optimizëm dhe vetëbesim, por do të kishte “zero naivitet” nga Athina në lidhje me bisedimet, të cilat ishin jozyrtare dhe jodetyruese”, tha Mitsotakis.

“Nuk do të ketë diskutim mbi sovranitetin kombëtar”, shtoi ai.

Sipas tij, diskutimet pritej të rinisnin në pikën ku u ndërprenë në 2016-n.

Ankaraja dhe Athina zhvilluan 60 raunde bisedimesh nga viti 2002 në 2016, por planet, vitin e kaluar, ishin për një rifillim të themeluar mbi një anije studimi që Turqia dërgoi në ujërat e diskutueshme dhe mosmarrëveshjet mbi temat që do të zhvillohen.

Çështja e fundit mbetet e pazgjidhur, pasi Greqia dëshiron të diskutojë vetëm demarkacionin e zonave detare në Egje dhe Mesdhe. Turqia thotë se të gjitha çështjet duhet të diskutohen, duke përfshirë hapësirën ajrore dhe statusin e disa ishujve të Egjeut.

Projektligji nën votim nuk prek ujërat në brigjet jugore dhe lindore të Greqisë, ku Turqia ka paralajmëruar se çdo veprim i tillë nga Athina do të ishte një “casus belli”, ose shkak për luftë.

Por, Greqia thotë se sipas Konventës së Kombeve të Bashkuara 1982 mbi Ligjin e Detit ajo ka të drejtën për të ushtruar të drejtat e saj në pjesë të tjera të territorit të saj.