Negociatat mes PD dhe aleatëve, Mediu dhe Idrizi ende pa zgjidhje

Shpëtim Idrizi duket më optimist se Fatmir Mediu për gjetjen e nëj kompromisi me demokratët për mënyrën sesi do dalin në zgedhjet e25 prillit.

“Ne e kemi ndarë që jemi me PD. Nëse na caktojnë ata, çfarë na lënë nuk është negocim, nuk I bën mirë koalicionit”, u shpreh Idrizi.

Ndryshe nga aleatët e tjerë të Bashës që kanë siguruar pozicione fituese në qarqe të ndryshme, PDIU e PR nuk mjaftohen vetëm me nga një mandat kryetarësh.

Kërkesat thonë se I kanë të mbështetura në peshën e tyre elektorale. LSI nga ana tjetër ka njoftuar se do të dalë me një listë më vete nga ajo e Partisë Demokratike.