Epidemiologu amerikan: Po afron “uragani Covid”

uragani covid 600x338

Michael T. Osterholm, virologu i njohur i cili paralajmëroi pandeminë e koronavirusit në librin e tij “Kërcënimi më vdekjeprurës” (2017), është shumë i shqetësuar për zhvillimin e Covid-19.

Sipas tij, sa më shumë të përhapet varianti britanik i koronavirusit, aq më shumë mundësi ka që bota të pushtohet nga një “uragan i kategorisë së pestë” i këtij infeksioni.

“Do të shohim diçka që nuk e kemi parë kurrë. Është njësoj si në një ditë plazhi, kur qielli është i hapur dhe të gjithë po kënaqen. Specialistët e shikojnë uraganin nga larg, por është e vështirë që njerëzit të largohen nga plazhi kur dielli po shkëlqen dhe nuk ka re. Njerëzve thjesht mund t’u thuhet që uragani po afron”, deklaroi Osterholm për “NBC”.

  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4: Aksioni i socialistëve para zgjedhjeve të 25 prillit
  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4: Aksioni i socialistëve para zgjedhjeve të 25 prillit
  • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar në Absolut 4: Damian Gjiknuri, Afrim Krasniqi
  • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar në Absolut 4: Redi Shehu dhe Aristir Lumezi
  • LAJMI I FUNDIT | Gjiknuri: Qytetarët e ndjenjë përditë se çfarë ka bërë Partia Socialiste
  • LAJMI I FUNDIT | Gjiknuri: Qytetarët janë mirëkuptues edhe për gjërat që nuk janë realizuar
  • LAJMI I FUNDIT | Gjiknuri: Njerëzit thonë “Basha, djalë i mirë, por që fle gjumë...”
  • LAJMI I FUNDIT | Gjiknuri: Jemi një tren në lëvizje dhe nuk mund të ndalen
  • LAJMI I FUNDIT | Shehu: Zgjedhjet e 25 prillit janë jo normale, sepse kërkohet një mandat i tretë
  • LAJMI I FUNDIT | Shehu: PS s’duhet të krahasohet me PD, por me atë që ka bërë në 2 mandate