Grusht shteti në Mjanmar, SHBA kërcënon sanksione pas arrestimit të Aung San Suu Kyi

116769702 d9be4393 911a 4de4 ba27 ffb06ecfee4c 600x338

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka kërcënuar të rivendosë sanksionet në Mjanmar pasi ushtria e vendit mori në duar pushtetin.

Sanksionet ishin lehtësuar kohët e fundit, pasi vendi filloi të dilte nga një diktaturë ushtarake prej dekadash të gjatë.

Të hënën, Aung San Suu Kyi dhe zyrtarë të tjerë të zgjedhur u arrestuan nën akuzën për mashtrim mbi fitoren e saj të jashtëzakonshme në zgjedhje.

Kombet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe BE gjithashtu kanë dënuar pushtimin ushtarak mes frikës së protestave dhe trazirave të mundshme.

Zonja Suu Kyi, e cila kaloi gati 15 vjet në paraburgim midis 1989 dhe 2010, ka nxitur mbështetësit e saj të protestojnë kundër grushtit të shtetit në një letër të shkruar para se të arrestohej. Ajo paralajmëroi se veprimet e ushtrisë do ta çonin vendin përsëri nën diktaturë.

Ushtria ka refuzuar të pranojë rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit, duke deklaruar një gjendje të jashtëzakonshme për një vit. Ajo tashmë ka zëvendësuar 11 ministra dhe deputetë, përfshirë financat, shëndetësinë, punimet e brendshme dhe punët e jashtme.

Por, në një deklaratë, z. Biden tha se “forca nuk duhet të kërkojë kurrë të shfuqizojë vullnetin e njerëzve ose të përpiqet të fshijë rezultatin e një zgjedhje të besueshme”.

Shtetet e Bashkuara kishin hequr sanksionet gjatë dekadës së kaluar ndërsa Mjanmar përparoi në demokraci. Z. Biden tha se kjo do të rishikohet urgjentisht, duke shtuar: “Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me demokracinë kudo që të jetë nën sulm”.

Megjithatë, është e paqartë se sa do të ndikojnë fjalët e tij në ushtrinë e Mjanmarit. Toe Zaw Latt, shefi i zyrës në Mianmar të Zërit Demokratik të Birmanisë (DVB), i tha BBC-së se sanksionet janë një pasojë e pashmangshme e veprimeve të tyre, duke shtuar se ata nuk kujdesen për sanksionet perëndimore dhe janë më të shqetësuar për mënyrën se si përgjigjen Kina, Japonia dhe Koreja e Jugut.