Stuhi e madhe dëbore godet bregdetin lindor të SHBA, ndërpriten fluturimet dhe vaksinimi

Një stuhi masive bore ka pushtuar bregdetin lindor të SHBA-së, duke ndërprerë fluturime, duke mbyllur vendet e vaksinimit dhe duke e lënë qytetin e Nju-Jorkut në ngërç.

Nga e hëna pasdite, 48 cm dëborë ka rënë në Nju-Xhersi, Pensilvani dhe 43 cm në Nju-Jork

Nju-Jorku dhe Nju-Xhersi kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA-së, tha se stuhia do të ngjitet në New England, përpara se të tërhiqet të martën.

Shpejtësi ere deri në 50 milje në orë 80 km / orë parashikohen për disa ditë duke krijuar një stuhi dëbore verbuese.

Stuhia ka shkatërruar udhëtimet lokale. Kryebashkiaku i Nju-Jorkut, Bill de Blasio, lëshoi ​​një urdhër që kufizonte udhëtimin jothelbësor nga ora 06:00 me orën lokale të hënën dhe mbylljen e shkollave publike të martën.

Guvernatori i shtetit të Nju-Jorkut, Andrew Cuomo, shpalli gjendje të jashtëzakonshme në 44 qarqe .

“Kjo është një situatë e rrezikshme”, tha ai në një konferencë shtypi të hënën. “Një situatë kërcënuese për jetën. Do të përkeqësohet më tej.”

Në Nju-Xhersi, guvernatori Philip Murphy pezulloi operacionet e autobusëve dhe hekurudhave. Urdhri i tij i urgjencës lejon autoritetet të mbyllin rrugët dhe të evakuojnë shtëpitë.

Më shumë se 1600 fluturime janë anuluar në aeroportet kryesore në rrugën e përfshira nga stuhia, duke përfshirë Aeroportin Ndërkombëtar të Lirisë Newark, aeroportin John F Kennedy dhe Aeroportin Ndërkombëtar të Filadelfias. Në aeroportin La Guardia të Nju-Jorkut, të gjitha fluturimet u pezulluan që nga e hëna në mëngjes.

Stuhia gjithashtu ka ndaluar shpërndarjen e vaksinave në Connecticut, Nju-Xhersi, Rhode Island, Filadelfia, pjesë të Uashingtonit, DC dhe zonës së Nju-Jorkut.

Në Nju-Jork vaksinat do të anulohen deri të martën, pasi kryetari i bashkisë de Blasio ka thënë se nuk është e sigurt për banorët e moshuar të dalin jashtë në kushtet e stuhisë.

“Ne jemi në një gjendje lokale të jashtëzakonshme. Kam frikë se kjo situatë e vështirë që kemi tani mund të përkeqësohet”, tha z. De Blasio në një konferencë shtypi.

Dëbora goditi bregun perëndimor javën e kaluar, me disa pjesë të Kalifornisë që përjetuan më shumë se 2 milionë reshje dëbore.

Në Uashington DC, shumë prej tyre kanë shijuar borën përpara monumenteve ikonike të kryeqytetit. Pas një dite bore të dielën, këshillimi për motin dimëror nga Shërbimi Kombëtar i Motit është zgjatur deri të martën në mesnatë në zonën e DC. Reshje bore dhe shiu priten gjatë ditës.