Vijon rritja e viktimave dhe rasteve të reja në SHBA dhe Brazil

covid vdekje 1100x620

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar dje 110 679 raste të reja të koronavirusit dhe 3389 vdekje të tjera të lidhura me sëmundjen.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, numri i përgjithshëm i infeksioneve ka arritur në 26 431 799 dhe ai i viktimave në 446 744, që nga fillimi i pandemisë.

Deri më tani, të paktën 52 657 675 doza të vaksinave janë shpërndarë dhe të paktën 32 780 860 janë administruar.

Ndërkohë, në Brazil, janë regjistruar 1240 vdekje nga Covid-19 dhe 56 240 infeksione në 24 orët e fundit, sipas mediave lokale.

Që nga fillimi i pandemisë, viktimat janë rritur në 226 383 dhe infeksionet në 9 286 256, kurse numri i personave të vaksinuar ka arritur në 2 496 159.