Britney Spears fiton betejën e parë ndaj babait të saj

Beteja ligjore e këngëtares Britney Spears kundër babait të saj bën një hap të vogël përpara. Ylli i muzikës pop ka fituar gjyqin e gjatë dhe të vështirë kundrejt babait, Jamie Spears pasi ky i fundit prej vitesh menaxhon tërësisht pasurinë e saj, pronat dhe karrierën.

Jamie Spears do të vazhdojë të ketë një fjalë në financat e vajzës së saj dhe vendimet personale, por tani e tutje ajo do të duhet të bëhet partner me Bessemer Trust, një firmë e shërbimeve financiare.

Në një seancë gjyqësore prokurorja mohoi kundërshtimet e babait të saj, Jamie Spears për krijimin e “Bessemer Trust Co” si një bashkë-aksioner mbi pasurinë e saj. Ai ka kontrolluar të gjitha pronat dhe jetën e 39-vjeçares që prej vitit 2008 me pretendimin se Britney nuk ishte në gjendjen e duhur mendore për ta bërë.

“Nuk është sekret që klientja ime nuk dëshiron babanë e saj si bashkë-aksioner, por ne e pranojmë që largimi është një çështje e veçantë”, tha avokati. Bessemer dhe Jamie pritet të takohen për të dalë me një buxhet dhe plan investimi për pasurinë e Britney-t përpara një seance tjetër të planifikuar për 17 mars.

Ky lajm vjen vetëm pak ditë pas publikimit të dokumentarit që bëri bujë “Framing Britney”, një realizim i New York Times që hodhi dritë mbi çështjet e kaluara të shëndetit të saj, mendor e fizik si dhe luftën për të rifituar autonominë në karrierën e saj.

  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, Gjoni: Rama, zgjedhje populiste me zonjat në krye të listave
  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, Gjergji Vurmo: Gratë kryesuese të listave, pjesë e "show"-t të Ramës
  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, Gjergji Vurmo: Ditët në vazhdim do të analizojmë emrat e rinj
  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, Gjergji Vurmo: Rama, Basha dhe Kryemadhi, liderë të konsumuar
  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, Gjoni: Aleanca për Ndryshim nuk paska shumë ndryshime
  • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, Dervishi: PD po paguan faturën e lënies së mandateve