Një makinë bombë shpërthen pranë pallatit presidencial të Somalisë

somali 1 1100x620

Një makinë bombë shpërtheu në Mogadishu jashtë kompleksit të parlamentit në Somali pranë pallatit presidencial. Sipas policisë bomba shpërtheu afër zonës së gjelbër të fortifikuar rreth orës 9 të mëngjesit me orën lokale.

Një makinë e mbushur me eksplozivë kaloi me shpejtësi nëpër një pikë kontrolli sigurie përpara hotelit Wehliye, i njohur për zyrtarët qeveritarë, ligjvënësit dhe elitën e qytetit dhe shpërtheu në pikën e sigurisë në selinë e Asamblesë Kombëtare pasi u pushua nga policia, tha policia.

Disa njerëz vdiqën në shpërthim, megjithëse policia nuk ka njoftuar numrin e saktë të viktimave. Pas shpërthimit u dëgjuan edhe të shtëna me armë

Ky ishte shpërthimi i dytë i madh në kryeqytetin e Somalisë javët e fundit.

Pesë persona, si dhe katër sulmues, u vranë në hotel Afrik më 31 janar, ndërsa 10 civilë të tjerë mbetën të plagosur. Sulmi vdekjeprurës përfundoi pasi forcat e sigurimit të Somalisë luftuan me militantët për tetë orë.

Grupi kryengritës kërkon ta kthejë Somalinë në një shtet islamik fondamentalist. Al-Shabaab ka marrë më parë përgjegjësinë për sulmet e tjera në Mogadishu, duke përfshirë një bombë kamion në dhjetor, ku mbetën të vrarë 85 persona.