Greqia përfshihet nga moti i keq, mbyllen shkollat

MB SHKOLLAT frame 135 1100x620

Edhe Greqia është përfshirë prej ditësh nga moti i keq që ka pushtuar rajonin. Duke marrë parasysh temperaturat e ulëta në takimin e ministrit të Arsimit me guvernatorët e zonave të vendit u ra dakord pezullimi i mësimit në shkolla, deri në një moment ku do cilësohet e përshtatshme prej autoriteteve vendore.

Ky vendim përfshin edhe kopshtet. Sikurse te ne dhe shumë shtete të tjera, procesi mësimor do të zhvillohet online.

Në shumë rrugë nacionale qarkullimi i automjeteve bëhet vetëm me ndihmën e zinxhirëve. Athina dhe periferitë e saj janë përballur me probleme të mëdha në qarkullimin e makinave prej mëngjesit të së hënës kur vala e motit të keq ka zbritur në jug të vendit.

Autoritetet kanë bërë thirrje që qytetarët të kufizojnë lëvizjet e tyre për shkak të motit.