Tërmet i fortë me magnitudë 6.2 ballë pranë Oqeanit Paqësor

termet 1480102262 7216316 1100x620
seismograph machine earthquake

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 ballë tronditi Port Vilan, kryeqyteti i arkipelagut Vanuatu në Oqeanin Paqësor. Sipas Institutit Gjeofizik Amerikan (USGS), tërmeti ndodhi në një thellësi të cekët prej 10 km dhe 90 km në perëndim të Port Vilas.

Nuk u dha asnjë paralajmërim për tsunami, ndërkohë që tërmeti u pasua nga dy tronditje të shkallës 5.5 dhe 5.7 rihter pa të lënduar dhe pa dëme materiale.

 Javën e kaluar, një tërmet edhe më i fortë, me magnitudë 7.7, goditi rajonin, duke shkaktuar një paralajmërim për tsunami, por vala nuk i kaloi 30 centimetra.

epa09015228 A handout intensity map made available by the United States Geological Survey (USGS) shows the location of a 6.2-magnitude earthquake off the coast of Port Vila, Vanuatu, 16 February 2021. No tsunami warning was issued. EPA/USGS HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES