Stuhitë dhe moti i keq pushtojnë SHBA-në

MB I FTOHTI frame 1237 1100x620

Një stuhi e frikshme dimri dhe i ftohti i acartë kanë pushtuar mbarë Shtetet e Bashkuara, por Teksasi është ai që po i ndjen më shumë pasojat, ku energjia elektrike është shkëputur me miliona banorë që kanë mbetur në errësirë prej ditësh tashmë. Sipas autoriteteve shtetërore, nga kufiri me Meksikën deri në Oklahoma e Houston, banorët po jetojnë në terr.

Zyrtarët e Teksasit thanë po ashtu se fajtore është kompania e shpërndarjes së energjisë e për këtë do të nisin hetimet. Por, problemet me energjinë janë shoqëruar edhe me temperaturat më të ulëta rekord, që duket se do të vazhdojnë deri në fund të javës.

Mbi 21 milionë qytetarë apo thuajse 70% e popullsisë së Teksasit, po jetojnë pasojat e këtij dimri të rëndë.

Ndërkohë, sipas shërbimit meteorologjik, stuhia e acartë po zhvendoset drejt lindjes ndërsa parashikojnë se temperaturat do të rriten lehtë javën e ardhshme, edhe pse në shumë shtete do të mbeten përsëri nën temperaturat normale të dimrit.