Barazia e vaksinave, kreu i OBSH: Bota më pranë përmbushjes së premtimit

obsh 1100x620

Barazia në shpërndarjen e vaksinave anti-covid po bëhet ngadalë një realitet përreth botës.

Deklarata vjen nga kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Gebrejesus, i cili tha se vendet e pasura po ndihmojnë shtetet e varfra dhe ato në zhvillim.

“Bota është afër përmbushjes së premtimit për barazi në vaksina. Kjo çështje do të jetë në agjendën e mbledhjes së liderëve të G7-s ashtu edhe në konferencën e sigurisë së Mynihut.

Nesër, OBSH do të publikojë dhe një deklaratë të re të fokusuar në barazinë e shpërndarjes së vaksinave dhe unë jam nxitur nga mbështetja që kam marrë nga qindra organizata dhe mijëra njerëz”, u shpreh ai.