Vritet në një sulm ambasadori italian në Kongo

113008707 31587780 854a 468c bfd3 a5137fb49758 600x338

Ministria e Jashtme në Itali njofton se ambasadori i saj në Republikën Demokratike në Kongo është vrarë gjatë një sulmi të armatosur pranë Gomas.

Ambasadori Luca Attanasio dhe një ushtar italian mbetën të vrarë ndërsa udhëtonin me një autokolonë të Kombeve të Bashkuara që u sulmua nga disa persona të armatosur.

Ngjarja është ende e paqartë dhe nuk dihen autorët e sulmit, por paraprakisht mendohet për një tentativë rrëmbimi.

Ministria e Jashtme italiane shprehu ngushëllimet për familjet e viktimave dhe kërkoi nga autoritetet në Kongo një hetim të plotë për ngjarjen si dhe vendosjen e autorëve përpara drejtësisë.