70-vjetori i vrasjes së 22 intelektualëve nga diktatura, Basha: Do të na shërbejë për të mbrojtur rrugën europiane

Publikuar më: 27/2/2021, ora 13:15
kujtesa 1024x576

70-vjetori i vrasjes së 22 intelektualëve nga diktatura, Basha: Do të na shërbejë për të mbrojtur rrugën europiane

Publikuar më: 27/2/2021, ora 13:15

Në përkujtim të 70-vjetorit të pushkatimit të 22 intelektualëve nga diktatura komuniste, kreu demokrat Lulzim Basha u shpreh se sakrifica e tyre duhet të na shërbejë për të mbrojtur me çdo kusht rrugën europiane.

“Sot ne i kujtojmë me dhimbje dhe respekt Ali Qoralliun, Anton Delhysën, Gjon Temalin, Fadil Dizdarin, Gafurr Jegenin, Haki Kodrën, Hekuran Trokën, Jonuz Kaçelin, Luka Rashkoviçin, Manush Peshkëpinë, Mehmet Ali Shkupin, Myftar Jegenin, Niko Lezon, Pandeli Novën, Petro Konomin, Pjerin Guraziun, Qemal Kasoruhon, Reiz Selfon, Sabiha Kasimatin, Tefik Shehun, Thoma Katundin dhe Zyhdi Herrin.  Sakrifica e tyre do të na shërbejë gjithmonë si përkujtesë se rrugën europiane të Shqipërisë na takon ta mbrojmë me çdo kusht. Ata që e ndërprenë këtë rrugë përpara 70 vitesh dhe të tjerë që duan ta pengojnë sot, do të humbin dhe Shqipëria europiane do të fitojë!”.

Si sot, 70 vite më parë regjimi komunist i Enver Hoxhës ekzekutoi pa gjyq 22 intelektualë.

“Arsyeja e vërtetë e këtij krimi ishte frika e regjimit nga forca, formimi dhe reputacioni i shkollimit të tyre në akademitë dhe shkollat më të mira perëndimore”- shtoi Basha.