Policia e Mjanmar forcon presionin ndaj protestuesve

burma 3 1100x620

Policia në Mjanmar përshkallëzoi të shtunën goditjen ndaj protestuesve, të cilët kundërshtojnë grushtin e shtetit të vendosur në vend që nga 1 shkurti, duke qëlluar me plumba për t’i shpërndarë ata.

Kriza e Mjanmarit mori një kthesë dramatike të premten kur ambasadori i vendit në Kombet e Bashkuara në një sesion të posaçëm të Asamblesë së Përgjithshme deklaroi besnikërinë e tij ndaj qeverisë civile të rrëzuar të Aung San Suu Kyi dhe i bëri thirrje botës që të bëjë presion ndaj ushtrisë për t’u larguar nga pushteti.

Pati arrestime në Yangon dhe Mandalay, dy qytetet më të mëdha ku protestuesit kanë dalë në rrugë çdo ditë për të kërkuar në mënyrë paqësore rivendosjen e qeverisë së Suu Kyi, partia e Lidhjes Kombëtare për Demokraci, e cila fitoi konsiderueshëm në zgjedhjet e nëntorit. Policia gjithnjë e më shumë po zbaton një urdhër nga junta që ndalon mbledhjet e pesë ose më shumë njerëzve.

Në Yangon të Shtunën në mëngjes, policia filloi arrestimet herët në kryqëzimin e Qendrës Hledan, e cila është bërë pika e mbledhjes për protestuesit të cilët më pas dalin në pjesë të tjera të qytetit. Policia ndërmori veprim të ngjashëm në lagjet e banuara.

Forcat e sigurisë u përpoqën gjithashtu të pengojnë protestat në Mandalay, ku bllokimet e rrugëve u vendosën në disa kryqëzime kryesore dhe vendet e rregullta për tubimet u përmbytën nga policia.

Pushtimi ushtarak ka përmbysur vitet e përparimit të ngadaltë drejt demokracisë pas pesë dekadave të sundimit ushtarak. Partia e Suu Kyi do të ishte instaluar për një mandat të dytë pesë-vjeçar në detyrë, por ushtria bllokoi Parlamentin dhe arrestoi atë dhe Presidentin Win Myint dhe anëtarët e tjerë të lartë të qeverisë së saj.