Mbërrijnë në Rinas edhe 15 mijë doza nga Pfizer, Rama: Bëni durim, është një luftë e madhe tregtare

Pak pas orës 21:00 të së hënës kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit edhe 15210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer.

Në aeroport ishte i pranishëm edhe kryeministri Rama, i cili u shpreh se ardhja e vaksinave do të vijojë pa ndërprerje.

“Do të marrim 30 mijë doza në muajin prill dhe skeduli do të vazhdojë pa ndërprerje çdo muaj. Kam besim se shumë shpejt do të kemi një lajm shumë të mirë sepse kemi të konfirmuara 14 mijë dozat e para nga AstraZeneca Brenda marsit, nga ana tjetër po punojmë me disa burime të tjera. Ju lutem durim, pasi është një luftë e madhe tregtare dhe ne nuk jemi mbrapa askujt. Durim”, u shpreh Rama.

Më herët gjatë së hënës, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se këto doza vaksine do të vinin ditën e martë, duke pasur një shtyrje për 24 orë, por më pas avioni mbërriti në mbrëmje në aeroportin e Rinasit.