10 mijë forca për sigurinë, vizita historike në Irak, Papa takohet me klerikun Shia

Papa Françesku mbajti një takim simbolik me një nga figurat më të fuqishme të islamit shia, në ditën e dytë të vizitës së tij historike në Irak. Zyra e Ajatollahut të Madh Ali al-Sistani, lideri shpirtëror i milionave myslimanëve shia, njoftoi se bisedimet u përqendruan te paqja. Ajatollahu e priti Papwn në shtëpinë e tij në qytetin e shenjtë Najaf.

Gjatë bisedimeve rreth 50 minuta Sistanu konfirmoi se qytetarët e krishterë duhet të jetojnë si të gjithë irakenët e tjerë në paqe dhe siguri, me të gjitha të drejtat e tyre kushtetuese.

Disa grupime militante shia kanë kundërshtuar vizitën duke pretenduar se turi i Papës shton ndërhyrjen perëndimore në punët e brendshme të shtetit. Minoriteti i krishterë është goditur rëndë nga valët e ndryshme të dhunës që prej pushtimit amerikan të Irakut në vitin 2003.

Kjo është vizita e parë ndërkombëtare e Papa Françeskut që prej nisjes së pandemisë dhe vizita e parë papale në këtë shtet. Covid-19 dhe shqetësimet lidhur me sigurinë e kanë bërë këtë udhëtimin më të rrezikshëm.

Rreth 10 mijë forca sigurie janë vendosur në dispozicion për të garantuar mbarëvajtjen e vizitës së kreut të Vatikanit, ndërsa në zbatim janë dhe orare të ndryshme shtetrrethimi për të penguar përhapjen e koronavirusit.

Lideri 84-vjeçar i Kishës Katolike u prit fillimisht nga kryeministri Mustafa al-Kadhimi në aeroportin e Bagdatit, me një atmosferë me këngë dhe shpata. Ati i shenjtë bëri thirrje që të ndalojnë aktet e dhunës dhe ekstremizmit, përçarjes dhe intolerancës. Gjithashtu vizitoi një katedrale në Bagdad, ku i bëri homazhe 52 personave të vrarë gjatë një sulmi terrorist në vitin 2010.