Zgjedhjet, Facebook u bën thirrje partive shqiptare për transparencë në reklama

jbareham 180405 1777 facebook 0003 1100x620

Facebook u bëri thirrje partive politike shqiptare që të tregohen transparente për mënyrën se si financojnë reklamat politike në llogaritë e tyre gjatë fushatës zgjedhore.

Në deklaratë, raporton Associated Press, Facebook tha se: “Duke filluar nga e enjtja, të gjitha reklamat politike në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri duhet të bëhen nga reklamues të autorizuar dhe të përfshijnë emrin e personit apo kompanisë që e pagyan reklamën”.

Për më tepër, autorizimi për këto reklama duhet të vijë nga brenda vendit.

  • LAJMI I FUNDIT | Mblidhet kryesia e PD, Basha: Në parti ka vend për të gjithë
  • LAJMI I FUNDIT | Basha: Ne s'mund të kemi vizione të ndryshme për vjedhjen e zgjedhjeve
  • LAJMI I FUNDIT | Basha: Jam shënjestra e parë e fushatës denigruese