Stadiumi mitik, “Maracana” do të marrë emrin e legjendës braziliane, Pele

pele 1 1100x620

Me një votë simbolike, por që duhet të marrë dritën jeshile edhe në formë zyrtare, nga ana e qeverisë braziliane, stadiumi mitik “Maracana” do të ndryshojë emërtim dhe do të marrë atë të ikonës së futbollit, Pele.

Autoritetet në Rio De Zhaneiro, nëpërmjet një projekti të miratuar në kohë rekord, vendosën të bëjnë këtë ndryshim duke nisur një epokë të re me stadiumin legjendar.

“Pele ka qenë futbollisti më i madh i të gjitha kohërave në planet, ndaj nuk kam asnjë dyshim që impianti të marrë emrin e tij”, është shprehur autori i projektit, gjatë prezantimit të tij.