Qindra fishekzjarrë shndërrohen në një bombë në SHBA, 2 viktima

Përditësuar më: 8/4/2021, ora 19:59
Ontario fishekzjarre 1024x576

Qindra fishekzjarrë shndërrohen në një bombë në SHBA, 2 viktima

Përditësuar më: 8/4/2021, ora 19:59

Autoritetet amerikane kanë deklaruar vdekjen e të paktën 2 personave pas shpërthimit të fuqishëm të ndodhur në Ontario, një qytet rreth 50 kilometra nga Los Anxhelos, në Kaliforni.

Ende nuk është e qartë dinamika dhe shkaku i shpërthimit, por fishekzjarrët, sipas forcave zjarrfikëse, ishin një përzierje e produkteve komerciale që gjenden normalisht në dyqan, si dhe disa më të mëdhenj që zakonisht përdoren në spektaklet piroteknike.

Dëmet në lagjen e shpërthimit

Nuk dihet ende identiteti i viktimave, ndërkohë që forcat e rendit po kryejnë evakuimin e banorëve të zonës rezidenciale ku ndodhi shpërthimi, që vetëm për fat nuk ka përfshirë shtëpi të tjera.