Një libër ku princ Harry rrëfehet për dhimbjen që i la pas vdekja e princeshë Dianës

prince william prince harry 1100x620

Princi Harry ka zbuluar si ndikoi në jetën e tij vdekja e së jëmës, princeshës Diana, në një libër të ri i cili synon të mbështesë fëmijët dhe të rinjtë që kanë humbur të dashurit e tyre gjatë pandemisë.

Duke i Sussex ka shkruar parathënien për “Spitali në Hill”, një libër që vjen në kuadër të një projekti bamirësie.

Në libër trajtohet historia e një të riu që po përballet me vdekjen e nënës së tij, e cila kishte punuar në një spital lokal në vijën e frontit të krizës së koronavirusit.

“Nëse jeni duke lexuar këtë libër, kjo është për shkak se keni humbur prindin tuaj ose një të dashur, dhe ndërsa unë do të doja të isha në gjendje t’ju përqafoja tani, shpresoj që kjo histori të jetë në gjendje t’ju ofrojë rehati kur dini se nuk jeni vetëm, “fillon mesazhi i Harrit.

Më pas ai tregon përvojën e tij pikëlluese dhe reflekton se si e bëri atë të ndihet.

“Kur isha një djalë i ri, unë humba nënën time. Në atë kohë nuk doja ta besoja ose ta pranoja, dhe ajo la një boshllëk të madhe brenda meje. Unë e di se si ndiheni, dhe dua t’ju siguroj se me kalimin e kohës ai boshllik do të mbushet me aq shumë dashuri dhe mbështetje, “vazhdon Harry.

Princi i jep fund hyrjes duke ndarë të kuptuarit e tij për vetminë dhe pikëllimin, duke u thënë lexuesve se “ndjenja do të kalojë”.

“Dhe unë do të bëj një premtim për ty – do të ndihesh më mirë dhe më i fortë pasi të jesh gati të flasësh se si të bën të ndihesh”.

Princesha Diana humbi jetën në një aksident me makinë në Paris në 1997 së bashku me partnerin e saj, Dodi Fayed dhe shoferin, Henri Paul, ndërsa automjeti i tyre po ndiqej nga paparacët me motor.

Harry dhe vëllai i tij princ Ëilliam kanë zbuluar më parë betejat e tyre të shëndetit mendor pas vdekjes së nënës së tyre.