Pandemia në Maqedoninë e Veriut, 24 viktima dhe shifra më e lartë e të infektuarve që nga fillimi i vitit

maqedoni covid 1100x620

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar të shtunën për 24 viktima me COVID-19 dhe 1.299 të infektuar, shifër kjo më e larta që nga fillimi i vitit. Raporti i Ministrisë i referohet testimit të 5,057 mostrave në 24 orët e fundit.

Numri i personave që po trajtohen në spitale ka arritur 1,289 ndërsa ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka bërë të ditur se Komisioni i Sëmundjeve Infektive do të shqyrtojë të hënën gjendjen epidemiologjike dhe në varësi të të dhënave mbi infektimet do të vendoset nëse do të ketë ose jo masa të reja shtrënguese.

Ai ka bërë thirrje për respektimin e masave, ndërsa sa i përket vaksinave tha se ende nuk ka një datë të saktë për arritjen e tyre, por theksoi se me gjasë imunizimi do të bëhet me vaksinën AstraZeneca dhe me atë kineze.

Maqedonia e Veriut deri më tani ka pranuar 8 mijë vaksina Pfizer, donacion nga Serbia dhe 3 mijë vaksina kineze Sinofarm. Me to janë vaksinuar punonjësit shëndetësor si dhe personat e moshuar.