Albin Kurti merr sot zyrtarisht drejtimin e qeverisë në Kosovë

kurti albin shkarkimi thacit 1100x620

Avdullah Hoti dorëzon sot postin e kryeministrit tek Albin Kurti, së bashku me detajet e punës së deritanishme.

“Dosjen e plotë e kam përgatitur që mbrëmë u tha ai mediave ku përfshihen informacionet mbi çështjen e integrimit, MSA-së dhe programit IPA, pa harruar dialogun Kosovë-Serbi dhe detajet mbi marrëveshjen e Uashingtonit.

Kalimi i menjëhershëm i pushtetit te qeveria e re ishte një kërkesë e vetë Kurtit, sipas të cilit një zgjatje e krizës politike nuk do të sillte asgjë të mirë për vendin.

Qeveria e Albin Kurtit u votua një ditë më parë në Kuvendin e Kosovës me 67 vota pro dhe 30 kundër.

  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete në 24 orët e fundit nga Covid-19
  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 91 raste të reja nga 1762 testime të kryera
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, 6 të intubuar