Jep dorëheqjen ish-trajneri i Italisë: Karriera ime përfundon këtu, kjo botë nuk bën më për mua

Prandelli 1100x620

Marrëdhëniet midis trajnerëve dhe ekipeve të tyre mbarojnë aq shpesh sa është vështirë të mbash llogarinë, veçanërisht në futbollin profesionit.

Por dalja nga skena e papritur e Cesare Prandellit, ish-trajnerit të Kombëtares italiane, që dha dorëheqjen nga Fiorentina pas ndeshjes së humbur 3-2 me Milanin, ka edhe një shije të hidhur.  

Kjo sepse 63-vjeçari praktikisht i dha lamtumirën botës së futbollit, me një letër të hapur për tifozët dhe opinionin publik.

“Është hera e dytë që lej Fiorentinën. Kësaj radhe, është zgjedhja ime. Këto muaj është rritur brenda meje një hije që ka ndryshuar mënyrën sesi i shoh gjërat. Erdha për të dhënë 100%-in tim, por kam përshtypje që kjo nuk mund të arrihet më. Dhe për të mirën e të gjithëve vendosa”.

Tekniku disa vite më parë la papritur një tjetër ekip, Romën, pak muaj nga marrja e detyrë, për shkak të shëndetit të bashkëshortes, që më pas nuk i mbijetoi një sëmundjeje të gjatë.

Prandelli vijon në letër duke thënë se “jam i ndërgjegjshëm se karriera ime mund të përfundojë këtu, por nuk jam pishman. Ndoshta kjo botë që ka qenë pjesë e jetës time nuk bën më për mua, nuk e njoh më. Ndoshta kam ndryshuar, dhe bota shkon me një shpejtësi që unë nuk e mendoja”.

Tashmë në stolin e Fiorentinës pritet të rikthehet Beppe Iachini, që ishte shkarkuar në mes të sezonit pikërisht për t’i lënë vendin Prandellit.