Tronditet Vankuveri, sulm me thikë në një librari publike

Një grua humbi jetën dhe pesë persona të tjerë mbetën të plagosur rëndë, si pasojë e një sulmi me thikë në një librari publike në një zonë shumë të frekuentuar të Vankuverit në Kanada.

Ngjarja ndodhi në orët e pasdites dhe autoritetet bëjnë me dije se kanë vënë në pranga autorin e vetëm të sulmit. Më vonë, policia kërkoi nga dëshmitarët, sidomos ata që kanë bërë video, t’i dorëzojnë ato për të ndihmuar me hetimet.

“Kemi 6 persona të lënduar prej një sulmi me thikë, një prej tyre humbi jetën. Viktima është një grua. Besojmë se kemi arrestuar autorin e vetëm të ngjarjes. Ende është i paqartë motivi i këtij sulmi”, deklaroi në një konferencë për shtyp zyrtari i policisë, Frank Jang.