Vaksinimi në Korçë, nis procesi me vaksinën kineze i të moshuarve mbi 80 vjeç

Në Korçë nisi vaksinimi i të moshuarve mbi 80 vjeç. Drejtori i Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor të Korçës, Mikel Llogori tha se 400 persona do të marrin vaksinën kineze Sinovac.

Vetë të moshuarit, duket se e mirëpritën vaksinën. Ndërkaq, vijon procesi paralel për vaksinimin e persolenit mjekësor, mësuesve dhe pedagogëve.

Në Korçë janë hapur 19 qendra vaksinimi, duke nisur nga zonat më të largëta.

  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete nga Covid-19 në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 42 raste të reja nga 2707 testime
  • LAJMI I FUNDIT | Në spitalet COVID po trajtohen 88 pacientë, 8 në terapi intensive, 4 të intubuar