“Dy vdekje në Shqipëri pas vaksinës kineze”, Bino për A2: Jo çdo vdekje pas vaksinimit ka lidhje me të

BINO PER ASTRAZENEKEN frame 1145 1100x620

Një 74-vjeçare nga Berati ka humbur jetën një ditë pasi mori vaskinën kineze Sinovac. Sipas ekspertëve, e moshuara që vuante nga hipertensioni, pësoi trombozë.

Ndërsa një 88-vjeçar nga Tirana humbi jetën dy ditë pas vaksinës kineze. Ai mësohet se pati probleme me mushkërinë dhe pamjaftueshmëri me frymëmarrjen.

Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, thotë për A2 se vaksina “nuk është shkak i humbjeve të jetës dhe se jo çdo vdekje pas vaksinimit ka lidhje me të”.