Del nga shinat treni në Tajvan, 36 viktima dhe dhjetëra të bllokuar

Një tren pasagjerësh me rreth 350 persona ka dalë nga shinat në një tunel në Tajvanin lindor, duke vrarë të paktën 36 persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, thanë autoritetet.

72 persona ishin ende të bllokuar në vagona dhe 61 ishin dërguar në spital, shtuan ata.

Treni udhëtonte përgjatë bregdetit lindor të Tajvanit pranë zonës piktoreske të Grykës Toroko rreth orës 9 të mëngjesit.

Agjencia e lajmeve Associated Press raportoi se një kamion ra nga një shkëmb sipër mbi shina, kur treni dilte nga tuneli.

Me pjesën më të madhe të trenit akoma të bllokuar në tunel, udhëtarët që shpëtuan u detyruan të thyejnë dyert dhe dritaret.

Pamjet dhe fotot televizive të postuara nga njerëzit në vendin e ngjarjes në faqen e internetit të Agjencisë Qendrore të Lajmeve treguan njerëz që ngjiteshin nga dera e hapur e një hekurudhe pak jashtë hyrjes në tunel.

Aksidenti ndodhi në ditën e parë të festivalit katër-ditor të Varrit.

Në vitin 2018, 18 njerëz vdiqën dhe 175 u plagosën kur një tren doli nga shinat në Tajvanin verilindor, në katastrofën më të rëndë hekurudhore të ishullit në më shumë se tre dekada.

Në vitin 1991, një përplasje në Tajvanin perëndimor shkaktoi 30 viktima dhe plagosi 112.