Tjetër sulm në Capitol Hill, vritet një agjent policie. Reagon Biden: I tronditur

capitol 1100x620

Rikthehet frika në Capitol Hill gati tre muaj pas sulmit tragjik në selinë e Kongresit Amerikan që u kushtoi jetën e pesë personave. Një makinë përplasi një nga pengesat e vendosura për të mbrojtur zonën, duke plagosur dy agjentë të Policisë së Kapitolit të SHBA, njëri prej tyre vdiq nga plagët njoftoi policia e Kapitolit.

I dyshuari është Noah Green, një shtetas amerikan 25-vjeçar i shtetit të Indianas, i cili përplasi automjetin e tij në barrikadën veriore të Kapitolit, duke goditur dy oficerë policie të Kapitolit, para se ai të qëllohej nga policia.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ai ishte “tronditur” nga ajo që ndodhi në Capitol Hill ku një agjent vdiq pas një sulmi.

Pasi alarmi pushoi, bllokimi u hoq me përjashtim të një zone të kufizuar, asaj ku ndodhi aksidenti.

Nga faqja e tij në Facebook del se Noah Green ishte një pasues i Kombit të Islamit, një lëvizje Afro-Amerikane, që daton në 1930, me qendër në Detroit dhe e përshkruar si një “sekt militant islamik”. Në rrjetin social ka edhe disa postime në të cilat sulmuesi ankohet se ka humbur punën e tij dhe është në kërkim të një udhëzuesi shpirtëror. Green vuante kohët e fundit nga çrregullimet psikike. Kjo raportohet nga CNN, që citon burime hetimore, të cilët po hetojnë profilet e tij në media të ndryshme sociale. Në javët e fundit Green kishte botuar disa postime në të cilat ai tha se kishte frikë nga FBI dhe CIA.

Të gjithë njerëzit brenda zonës u urdhëruan të qëndronin brenda ndërtesave dhe larg dyerve dhe dritareve të hyrjes.

Alarmi i sulmit tjetër të dhunshëm në territorin e Kapitolit të SHBA shkaktoi tronditje në Uashington, DC, të premten, duke prishur qetësinë e fillimit të fundjavës dhe duke u kujtuar se një komb që po përballet me pandeminë është gjithashtu nën kërcënim.

  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, plagosje me armë zjarri brenda zyrës elektorale të PD-së
  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, Lulzim Basha po i drejtohet zyrës elektorale ku ndodhi ngjarja
  • LAJMI I FUNDIT | I plagosuri, Bledi Oshtuni