Tragjedia e trenit në Tajvan, ministri i Transporteve jep dorëheqjen

Ministri i Transporteve në Tajvan, Lin Chia-lung, ka dhënë dorëheqjen pasi një aksident hekurudhor ditën e premte shkaktoi vdekjen e të paktën 51 personave dhe plagosjen e 200 të tjerëve.

Sipas CNA, ministri telefonoi kryeministrin e vendit, Su Tseng-chang, duke i thënë se dëshiron të marrë përgjegjësi për tragjedinë dhe të japë dorëheqjen.

Treni kishte 490 pasagjerë kur doli nga shinat në një tunel në veri të Hualien. Dalja nga shinat shkaktoi që disa vagonë të përplaseshin me muret e tunelit.