“Çmendet” moti në Britani, nga temperaturat e larta te ngrica dhe dëbora

Temperaturat në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar ranë ndjeshëm, duke sjellë dëborë dhe erëra të ftohta në pjesën më të madhe të vendit.

I ftohti i acartë erdhi pas një fundjavë me mot të ngrohtë ku britanikët u panë të dyndeshin në parqe dhe plazhe për të shijuar lehtësimin e bllokimit.

Sipas ekspertëve, temperaturat do të bien sërish me një shpërthim të Arktikut që kalon nëpër Britani.

Megjithatë, temperaturat nën zero priten në pjesë të Anglisë veriore ndërsa më të ulëtat parashikohen në Skoci.