Bleu sistemin raketor rus, zyrtarët turq sanksionohen nga SHBA

MB TURQIA.duplicate frame 945 1100x620

Blerja e sistemit raketor rus S-400, i ka kushtuar shumë Turqisë në marrëdhënien me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Sikurse raportojnë mediat, bazuar në një draft-projekt që prezantohet sot i plotë nga Departamenti Amerikan i Shtetit, administrata e Biden ka vendosur vënien e sanksioneve ndaj Industrisë Turke të Mbrojtjes (SSB) dhe katër drejtuesve të lartë të saj.

Që në momentin e njoftimit fillestar për këtë blerje, administrata e mëparshme amerikane nuk u shpreh entuziaste në lidhje me veprimin e Turqisë. Mbetet për t’u parë reagimi i presidentit Erdogan.

  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, plagosje me armë zjarri brenda zyrës elektorale të PD-së
  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, Lulzim Basha po i drejtohet zyrës elektorale ku ndodhi ngjarja
  • LAJMI I FUNDIT | I plagosuri, Bledi Oshtuni