Parashikimi i motit: 7 prill 2021

parashikimi i motit foto e madhe 1100x620

Vranësira dhe reshje gjatë gjithë ditës, të pakta në jug, por deri mesatare në veri dhe pjesërisht në zonat qendrore. Dëbora shfaqet në zonat malore në veri dhe lindje, por dëborë e pakët në juglindje të vendit.

Kthjellimet shfaqen në intervale të shkurtra kryesisht në jug dhe më të pakta në qendër. Nga mesnata dhe në vijim pritet kthjellim gradual i motit në vend.

Temperaturat e ajrit ulen lehtë në orët e para të ditës, por mëngjesi dhe orët e ditës vijojnë me rënie të ndjeshme të vlerave termike; dy vlerat ditore në Shqipëri luhaten nga -3 në 13 gradë celsius.

Era do të fryjë nga drejtimi verior me shpejtësi mesatare deri të fortë, por mesdita dobëson erën në territor, ndërsa sërish mbrëmja forcon erën në brigjet detare duke ruajtur dallgëzim prej 5 ballë.