Blinken i shkruan Kurtit, SHBA mbështet njohjen reciproke Kosovë-Serbi

Kurti Blinken 1100x620

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, ka uruar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për fitoren në zgjedhje dhe formimin e qeverisë.

Në një letër, kryediplomati i Shteteve të Bashkuara i ofron mbështetje dhe bashkëpunim në forcimin e sovranitetit dhe pavarësisë.

Blinken përsëriti mbështetjen për dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimit Europian. “Sigurimi i një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizim me Serbinë, e përqendruar në njohjen e ndërsjellë është thelbësore për Kosovën që të arrijë potencialin e saj të plotë dhe të ecë përpara në rrugën drejt anëtarësimit në BE”, shkruan sekretari amerikan I shtetit në letrën për Kurtin.

Gjithashtu përshëndeti angazhimet e kryeministrit për luftimin e korrupsionit, fuqizimin e sundimit të ligjit dhe rimëkëmbjen nga pandemia Covid-19.

  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 4 humbje jete në 24 orët e fundit nga Covid-19
  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 125 raste të reja nga 1983 testime të kryera
  • LAJMI I FUNDIT | Në spitalet po trajtohen 204 pacientë, 12 në terapi intensive, 3 të intubuar
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Që nga nisja e pandemisë kanë humbur jetën 2321 persona