Mbi 800 infeksione dhe 12 viktima nga koronavirusi në Kosovë

kosova koronavirusi 1 1100x620

817 infeksione dhe 12 viktima. Ky është bilanci ditor i pandemisë së koronavirusit në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bëri me dije se rastet e reja vijnë nga 5502 testime ndërsa në vend janë ende mbi 14 mijë raste aktive.

Pas shifrave të sotme, numri total i rasteve pozitive është mbi 96 mijë ndërsa ai i fataliteteve ka shkuar në 1960.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 642 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 80 132 raste.

Ndërkaq, të moshuarit mbi moshën 85-vjeçare nisën të vaksinohen sot kundër koronavirusit në Kosovë, vend ku fushata e imunizimit mbetet më e vonuara në rajon.