Parashikimi i motit: 24 prill 2021

parashikimi i motit foto e madhe 1100x620

Veriu dhe zonat qendrore paraqiten me kthjellime e vranësira të shpeshta, por pa reshje ndërsa jugu deri në mesditë mbetet me reshje. Pasditja fuqizon kthjellimet thuajse në gjithë vendin, ndërsa reshjet lokalizohen në zonat kufitare juglindore.

Temperaturat e ajrit janë ulur lehtë gjatë mëngjesit. Rënia vijon me rreth 2 gradë edhe në vlerat e mesditës, duke luhatur  vlerat minimale/maksimale në rang vendi, nga 3 në 16 gradë Celcius.

Era do të fryje e lehtë deri mesatare në territor, por mesatare dhe lehtësisht e fortë në zonat bregdetare jugore ku edhe sot, dallgëzimi mbetet rreth 3 ballë.