U dëmtua gjatë një ndeshje, humb jetën luftëtari i sumo-s

Untitled collage 2021 04 29T192149.796 1100x620

Një mundës i sumo-s në Japoni ndërroi jetë në Japoni, një muaj pasi pësoi një tronditje të rëndë gjatë një ndeshje.

Shoqata Japonese e Sumo bëri me dije se Hibikiryu, emri i vërtetë i së cilit është Mitsuki Amano, humbi jetën si pasojë e një insuficience akute në frymëmarrje.

Në video e përleshjes tregohet momenti kur Hibikiryu bie me kokë dhe qëndron palëvizur në dysheme ndërsa kundërshtari i tij shkon menjëherë ta kontrollojë. Në një moment ai arrin të lëvizë kokën.

Hibikiryu u transportua me urgjencë në një spital të Tokios. Gjatë udhëtimit, ai u ankua për mpirje.

Kujdes pamje të rënda