Ekipi i SpaceX zbret përsëri në Tokë pas misionit historik hapësinor

Katër astronautë janë duke u kthyer nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës në bordin e një kapsule SpaceX Crew Dragon, duke i dhënë fund misionit të tyre pesëmujor në laboratorin e orbitës. Astronautët vendosën një rekord për kohën më të gjatë në hapësirë ​​nga një ekuipazh i nisur në bordin e një anije kozmike të ndërtuar nga amerikanët.

SpaceX është operatori i parë privat i fluturimit hapësinor që merr një ekuipazh në dhe nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar për një mision kaq të gjatë.

Të shtunën në mbrëmje, ekuipazhi u ngjit në bordin e anijes së tyre, e cila kishte mbetur e fiksuar në stacionin hapësinor që kur astronautët mbërritën në nëntor. Ata lëvizën nga ISS në 8:37 pasdite dhe do të zbresin në mënyrë të sigurt përsëri në atmosferën e Tokës të dielën në mëngjes rreth orës 2:57 të mëngjesit me orën amerikane.

Pas mbërritjes, astronautët do të transferohen me helikopter ose anije përsëri në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Hjuston, e cila është baza për të gjithë astronautët amerikanë.