Policia belge arreston 132 persona në protestën kundër kufizimeve të koronavirusit

protesta 1100x620

Policia ka ndaluar 132 persona që morën pjesë në një festë të paligjshme në një park të Brukselit për të protestuar ndaj kufizimeve të COVID-19, thanë autoritetet të dielën.

Rreth 15 persona, përfshirë protestuesit dhe policinë, u plagosën në përleshje, tha zëdhënësi i policisë Ilse Van de Keere.

Rreth 2000 argëtues dhe protestues ishin mbledhur në park të shtunën për herë të dytë në një muaj dhe policia përdori topa uji dhe gaz lotësjellës për t’i shpërndarë ata.

Policia dhe protestuesit u përleshën deri në mbrëmjen e vonë. Qeveria dhe policia kishin paralajmëruar njerëzit për një javë të qëndronin larg festimeve por pa rezultat. Përleshjet shpërthyen pasi turmat e mëdha filluan të mblidheshin vonë pasdite.

Disa protestues u mblodhën rreth një zjarri zjarri duke thirrur “Liri!” dhe “Ku është festa? Këtu është festa! ” Disa prej tyre sulmuan policinë me sende.

Belgjika ende ka rregulla të rrepta që ndalojnë tubimet e mëdha dhe këmbëngul për njerëzit që mbajnë maskën në turma të mëdha.