Nju Jork rihap metronë 24-orëshe në shenjë të rikthimit në normalitet

metro NY 1100x620

Qyteti i Nju Jorkut do të rihapë metronë e tij 24-orëshe, pasi e mbylli atë disa orë gjatë natës, gjatë vitit të pandemisë për ta pastruar. Lajmi u raportua nga mediat amerikane, duke cituar disa burime pranë guvernatorit Andrew Cuomo.

Rihapja do të bëhet nga 17 maji dhe përfaqëson një shenjë të re të kthimit në normalitetin e qytetit, i cili ishte epiqendra e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara.

“Trenat e metrosë nuk kanë qenë kurrë më të pastër sesa tani,” tha Cuomo të hënën.

Duke filluar nga 19 maji, shumica e kufizimeve të Covid-19 do të përfundojnë në të gjithë zonën e tre shteteve, duke përfshirë shitjen me pakicë, shërbimet e ushqimit dhe palestrat.

Restorantet, muzetë, teatrot, Broadway, shitjet me pakicë dhe dyqanet janë të përfshira të gjitha në heqjen e kufizimeve.

Në shtetin e Nju Jorkut, ora e ndalimit e ushqimit dhe pijeve në natyrë u hoq në 17 maj, tha Cuomo.

Ndalimi i ushqimit dhe pijeve në ambiente të mbyllura do të hiqen më 31 maj.

Stadiumet e mëdha të jashtme do të shkojnë në kapacitet 33% më 19 maj, sipas Cuomo.

Grumbullimet në shtetin e Nju Jorkut mund të ndodhin duke ruajtur distancën, nëse të gjithë njerëzit paraqesin prova të vaksinimit të plotë ose një test PCR negativ të fundit.