Kriza politike në Izrael, Netanjahu nuk e formon dot qeverinë

Untitled collage 2021 05 05T074121.383 1100x620

Vijon të zgjatet dhe më tej kriza politike në Izrael, ku partia kryesore e kryeministrit Netanjahu nuk ka mundur dot sërish të formojë qeverinë e re.

Kryeministri Netanjahu mori besimin dhe mandatin e presidentit Rivlin për krijimin e kabinetit të ri, por afati 28-ditor skadoi dhe kjo gjë nuk u arrit.

Gjatë këtyre ditëve, Netanjahu nuk arriti të krijonte mazhorancën e nevojshme prej 61 vendesh në Knesset-in me 120 karrige. Tashmë çështja i kalon sërish presidentit të vendit që mund të zgjasë afatin me 14 ditë ose të japë një mandat të ri.

Opozita duket e vendosur të mos bashkëpunojë me Netanjahun pas akuzave për ryshfet që ai po përballet në gjykatë.

  • LAJMI I FUNDIT | Po mbahet mbledhja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike
  • LAJMI I FUNDIT | Basha: Aspiratën për ndryshim e mishëron sot vetëm PD, do vazhdojmë të luftojmë
  • LAJMI I FUNDIT | Nishani: Masakra elektorale e vërtetë, por ka qenë edhe dështim i joni
  • LAJMI I FUNDIT | Nishani: Baza e dëshpëruar, dështuam të realizonim ndryshimin
  • LAJMI I FUNDIT | Nishani: Zoti Basha, jep dorëheqje nga drejtimi i Partisë përpara zgjedhjeve