Zyrtari i PE uron Ramën për fitoren, Kefalogiannis: Hap i rëndësishëm drejt BE

Publikuar më: 10/5/2021, ora 22:32
mb Parlamenti Europian frame 59 1024x576

Zyrtari i PE uron Ramën për fitoren, Kefalogiannis: Hap i rëndësishëm drejt BE

Publikuar më: 10/5/2021, ora 22:32

Kanë vijuar urimet nga partnerët ndërkombëtar në drejtim të kryeministrit Edi Rama për fitoren në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Së fundmi, kreu i qeverisë ka marrë një mesazh dhe nga Kreu i Delegacionit të PE në Komitetin e Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Manolis Kefalogiannis.

Zyrtari i lartë i PE vlerësoi zgjedhjet e qeta parlamentare që u mbajtën në vendin tonë, duke i konsideruar ato si shumë të rëndësishme për procesin e integrimit europian.

Mesazhi i shefit të delegacionit të PE, Manolis Kefalogiannis

I dashur Z. Rama!

Do të doja t’ju përgëzoja ngrohtësisht për procesin e mirëorganizuar zgjedhor, i cili përfundoi në një ditë të qetë dhe pozitive të zgjedhjeve parlamentare në 25 Prill 2021.

Unë do të doja të përshëndesja qytetarët e Shqipërisë për pjesëmarrjen e tyre paqësore në këto zgjedhje. Më lejoni të vlerësoj organizimin e mirë të zgjedhjeve parlamentare pavarësisht nga sfidat e paraqitura nga një legjislacion zgjedhor i rishikuar në kontekstin e një pandemie globale. Organizimi i suksesshëm i këtij procesi zgjedhor është një hap shumë i rëndësishëm në rrugën drejt pranimit të vendit tuaj në Bashkimin Europian, një hap që duhet të ndiqet nga zbatimi i plotë i rekomandimeve të formuluara nga misioni OSBE-ODIHR.

Ju mund të jeni të sigurt se Parlamenti Europian mbështet dhe do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë në rrugën e saj drejt integrimit në BE. Si Kryetar i Delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, unë pres që të vazhdojmë bashkëpunimin tonë të ngushtë dhe të frytshëm me Parlamentin e sapo zgjedhur.

Sinqerisht i juaji, Manolis Kefalogiannis