Ndërron jetë në moshën 80-vjeçare shpikësi i ngjitëses, Spencer Silver

shpikesi 1100x620

Ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare shpikësi i ngjitëses së përdorur në “Post”, kimisti amerikan Spencer Silver. Lajmi është raportuar nga mediat ndërkombëtare, duke cituar familjen dhe kompaninë 3M.

Lindur në San Antonio, Texas në 1941, Silver ishte diplomuar për kimi nga Universiteti Shtetëror i Arizonës, një master në 1962 dhe një doktoraturë në kimi organike nga Universiteti i Kolorados në Boulder në 1966, para se të merrte një pozicion si kryekimist në Laboratorët Qendrorë të Kërkimit 3M. Në vitin 1968, ai zhvilloi një ngjitëse “me ngjitje të dobët”, mjaft i fortë për të mbajtur fletët së bashku, por mjaft i dobët për t’i lejuar ato të zhvisheshin përsëri pa u grisur. Dhe mund të ripërdorej disa herë. Kjo ngjitëse u patentua në 1972.

Shpikësi dhe shkencëtari Arthur Fry zhvilloi kështu blloqe shënimesh duke përdorur ngjitësen e Silver. Shënimet ngjitëse fillimisht u tregtuan me emrin “Post ‘n Peel” në katër qytete amerikane nga 1977 dhe më pas si “Post-it Notes” nga 1980 në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Produkti u bë shumë shpejt i njohur dhe u shit shpejt në të gjithë botën.

Silver punoi në 3M deri në pensionin e tij në 1996. Ai është emëruar në mbi 30 patenta dhe ka marrë disa çmime për punën e tij, duke përfshirë Çmimin Amerikan të Shoqërisë Kimike për Shpikjen Krijuese në 1998 “American Chemical Society Award for Creative Invention” dhe pranimin në “National Inventors Hall of Fame nel 2011”.