Ylli i izraelit uron paqe me palestinezët, por shumë i kujtojnë të kaluarën e saj ushtarake

Publikuar më: 14/5/2021, ora 10:46

Ylli i izraelit uron paqe me palestinezët, por shumë i kujtojnë të kaluarën e saj ushtarake

Publikuar më: 14/5/2021, ora 10:46

Tensionet dhe dhuna e ditëve të fundit mes Izraelit dhe palestinezëve nuk mund të kalonte pa një koment nga ylli i Wonder Woman, Gal Gadot, aktorja e famshme, e cila në të kaluarën është zgjedhur miss Izraeli, ndërsa ka bërë edhe dy vite shërbim ushtarak, i cili është i detyrueshëm.

“Izraeli meriton të jetojë si një komb i lirë dhe i sigurt. Fqinjët tanë meritojnë të njëjtën gjë. Vendi im është në luftë. Unë shqetësohem për familjen time dhe miqtë e mi. Shqetësohem për njerëzit e mi. Ky është një cikël i mbrapshtë që ka zgjatur për shumë kohë. Unë lutem për viktimat dhe familjet e tyre. Unë lutem që kjo armiqësi e paimagjinueshme të marrë fund, lutem që udhëheqësit tanë të gjejnë zgjidhjen që të mund të jetojmë krah për krah në paqe. Unë lutem për ditë më të mira”, shkroi 36-vjeçarja në Twitter.

Me mijëra ishin komentet ndaj këtij mesazhi. Politikani amerikan Ted Cruz e vlerësoi aktoren për fjalët e saj, por shumë reaguan me zemërim ndaj saj. Ajo u kritikua nga mbështetësit e çështjes palestineze, duke i rikujtuar asaj shërbimin në ushtrinë e Izraelit.

Katër vite më parë, Libani ndaloi Wonder Woman nga kinematë, pasi personazhi kryesor luhej nga aktorja izraelite.

Por, Gal Gadot nuk është personazhi i parë i famshëm i përfshirë në këtë çështje. Një ditë më parë ishin motrat Hadid, babai i të cilave Mohamed Hadid, 72 vjeç, ka lindur në Nazaret në nëntor 1948, 4 muaj pasi qyteti u mor nga forcat izraelite. Ai u zhvendos në fillim në Siri, ndërsa më pas në Uashington DC.

Bella, e cila ndiqet nga më shumë se 42 milionë persona në Instagram postoi disa foto me mbishkrime, ku Izraeli quhej “okupues”, ndërsa palestinezët të “shtypur”. Më pas, ky postim u pëlqye edhe nga supermodelja tjetër, motra e saj, Gigi Hadid.