Prindërit vrasin regjisorin iranian pasi ishte beqar

Untitled collage 2021 05 20T105558.075 1100x620

Një regjisor i njohur iranian që jetonte në Londër u vra në mënyrë brutale nga prindërit e tij, në një krim nderi, pasi ai u kthye në vendin e tij të lindjes.

Trupi i masakruar i 47-vjeçarit Babak Khorramdin u gjet në disa qese mbeturinash në qytetin e Ekbatan, në perëndim të Teheranit.

Sipas të dhënave, ngjarja e rëndë erdhi pas një debati të ashpër që Babak pati me babanë e tij për faktin që ishte i pamartuar.

Autoritetet konfirmojnë se babai i regjisorit e pranoi krimin dhe faktin se e kishte copëtuar trupin e tij për ta hedhur më pas në plehra.

Babak u diplomua në Fakultetin e Arteve të Bukura në Universitetin e Teheranit, me një master për kinema. Për disa vite ai qëndroi në Londër për t’u kthyer më pas në Iran si pedagog.