Akuza të rënda ndaj autoriteteve bjelloruse, devijuan avionin për të arrestuar një opozitar

Untitled collage 2021 05 23T181851.998 1100x620

Një avion i kompanisë “Ryanair” që udhëtonte nga Greqia për në Lituani bëri ulje në Minsk, me figurat e opozitës bjelloruse që deklarojnë kjo gjë është bërë për arrestimin e një gazetari disident.

Kanali opozitar Nexta shkruan në Telegram se ish-redaktori Roman Protasevich tashmë është arrestuar.

Presidenti lituanez Gitanas Nauseda akuzoi Bjellorusinë për një “veprim të neveritshëm” dhe kërkoi lirimin e tij.

Media shtetërore të Bjellorusisë shkruan se fluturimi ishte devijuar për shkak të një alarmi për bombë.

Udhëheqësja e opozitës Svetlana Tikhanovskaya, i cili u mund nga Alexander Lukashenko vitin e kaluar në zgjedhjet presidenciale, të denoncuara gjerësisht si të manipuluara, gjithashtu kërkoi lirimin e Protasevich.

Që prej zgjedhjeve e gushtit, 66-vjeçari Lukashenko, i cili drejton vendin prej vitit 1994, ka goditur zërat kundërshtues. Shumë figura të opozitës janë arrestuar ose janë larguar nga vendi.