Shërohen 17 mijë persona në 23 ditë, vetëm 944 raste aktive me Covid

kovid korona 750x430 1 750x430 1 600x338
epa08479028 An ambulance carrying patient infected with the novel SARS-CoV-2 coronavirus causing the COVID-19 disease arrives at the City General Hospital 8 September in Skopje, North Macedonia, 11 June 2020. The number of newly infected COVID-19 patients in the North Macedonia is still more than one hundred per day in last two weeks, which is a big number for the small Balkan country. Government is considering to continue the preventive measures in the country. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Situata nga pandemia në vendin tonë po vijon të përmirësohet nga dita në ditë dhe këtë e tregojnë jo vetëm ulja e rasteve të reja dhe vdekjeve ditore, por edhe indikatorë të tjerë.

Kështu momentalisht, në spitalet Covid janë duke u trajtuar 57 pacientë me koronavirus, 7 prej të cilëve ndodhen në terapi intensive.

Po ashtu rënie kanë pësuar dhe rastet aktive me koronavirus. Nëse në 1 maj ishin mbi 17 mijë raste aktive me koronavirus, tashmë ato kanë rënë në vetëm 944.