Shpërthim në minierë në Bulqizë, plagoset minatori 36-vjeçar, dërgohet me helikopter në Tiranë

Përditësuar më: 24/5/2021, ora 13:43
minator 1024x576

Shpërthim në minierë në Bulqizë, plagoset minatori 36-vjeçar, dërgohet me helikopter në Tiranë

Përditësuar më: 24/5/2021, ora 13:43

Një minator ka mbetur i plagosur rëndë në një nga galeritë e zonës D të minierës së Bulqizës. Paraprakisht dyshohet se ka pasur një shpërthim në  nëntokë i cili ka shkaktuar plagosjen e minatorit 36-vjeçar me inicialet V.D.

Ai është nxjerrë nga nëntoka dhe është dërguar fillimisht në spitalin e Bulqizës për të marrë ndihmën e parë, por për shkak të gjendjes së rëndë është dërguar me helikopter drejt Tiranës për mjekim më të specializuar.

Grupi hetimor ka shkuar në vendin e ngjarjes ndërsa pritet që ekspertët e AKSEM (Autoriteti Kombëtar i Sigurisë dhe Emergjencave në Miniera) të hedhin dritë mbi rrethanat e shpërthimit.