Nisin javën e ardhshme xhirimet për “Indiana Jones 5”

harrison ford 1100x620

Xhirimet e shumëpritura për filmin “Indiana Jones 5” do të fillojnë javën e ardhshme. Lajmi raportohet nga faqja Deadline Hollywood, e cila citon burime pranë produksionit.

Filmi i ri në serialin do të xhirohet në Pineëood Studios jashtë Londrës dhe vendndodhjeve të tjera në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë Kalanë spektakolare Bamburgh në bregdetin e Northumberland.

Harrison Ford do të kthehet për të luajtur një nga rolet e tij më të famshëm përkrah Mads Mikkelsen “Një tjetër raund” nga Thomas Vintenberg, Phoebe Waller Bridge i “Fleabag”, Boyd Holbrook “Logan”, Shaunette Renée Wilson “The Resident ” dhe Thomas Kretschmann ” Avengers: Age Of Ultron “.

James Mangold, drejtori i “Logan” dhe “Ford vs. Ferrari”, do të jetë pas kamerës në vend të Steven Spielberg, i cili është ende i përfshirë në prodhim. Do të kthehet edhe John Williams, i cili ka punuar në çdo kolonë zanore në ekskluzivitet në 40 vitet e fundit.

Detajet janë ende shumë sekrete, ndërsa në kinema do të dalë në 29 korrik 2022. Herën e fundit që Ford 78-vjeçar veshi Borsalino-n e vjetër dhe xhaketën prej lëkure të personazhit të krijuar nga George Lucas në nder të veprimit të heronjve të filmave të viteve 1930 ishte në vitin 2008 me “Indiana Jones dhe Mbretëria e tempullit të kristalit”.

Ford bëri debutimin e tij në 1981 me Raiders of the Lost Ark, duke u bërë një nga personazhet më të famshëm në historinë e kinemasë. Katër filmat e parë në seri, që përfshijnë gjithashtu “Indiana Jones dhe tempulli i frikës” të vitit 1984 dhe “Indiana Jones dhe kryqëzata e fundit” e vitit 1989, fituan mbi 2 miliardë dollarë globalisht.