BE ndalon linjat ajrore bjelloruse të fluturojnë, ose të përdorin aeroportet e saj

bjellorusi 2 1100x620

Brukseli ka ndaluar linjat ajrore bjelloruse të fluturojnë mbi hapësirën ajrore të BE-së, ose të përdorin aeroportet e saj pas lëvizjes së Minskut për të devijuar avionin e pasagjerëve Ryanair dhe për të arrestuar gazetarin disident Roman Protasevich muajin e kaluar.

Selia e BE-së tha se vendeve anëtare “do t’u kërkohet t’u mohojnë transportuesve bjellorusë lejen për t’u ulur, ngritur ose fluturuar mbi territoret e tyre.

Transportuesi kombëtar bjellorus drejton fluturime që lidhin Bjellorusinë me rreth 20 aeroporte në Evropë, përfshirë Parisin dhe Berlinin.

Sanksionet ekonomike u njoftuan nga udhëheqësit e BE-së menjëherë pas incidentit që çoi në arrestimin e Protasevich.

Izolimi ndërkombëtar i Bjellorusisë është thelluar që nga incidenti i 23 majit, në të cilin kontrollorët e fluturimit bjellorus i thanë ekuipazhit të avionit Ryanair për një kërcënim të pretenduar për bombë. Ata i udhëzuan ata të ulen në Minsk, duke arrestuar gazetarin Raman Pratasevich.

Sanksionet e mëtejshme që synojnë industritë kryesore bjelloruse pritet të diskutohen në samitin e G7 të javës tjetër në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndalimi i fluturimit është vendosur të hyjë në fuqi të shtunën më 5 Qershor.